loading...
مجله ماشین | جدیدترین خبرها و تصاویر

معرفی و نخستین آزمایش فراری ۴۸۸ GTB

ادمین بازدید : 485 سه شنبه 06 مرداد 1394 نظرات (0)
فراری همچنان سنت‌های تاریخی خود را حفظ کرده. رنگ قرمز، طراحی‌های هیجان‌انگیز و موتورهای وحشی هنوز هم چاشنی محصولات تندوتیز این خودروساز مشهور هستند،

 

فراری همچنان سنت‌های تاریخی خود را حفظ کرده. رنگ قرمز، طراحی‌های هیجان‌انگیز و موتورهای وحشی هنوز هم چاشنی محصولات تندوتیز این خودروساز مشهور هستند، چه عنوان محصول ۴۸۸ GTB باشد چه لافراری چه ۳۶۰ مودنا. از گذشته‌های دور این رنگ قرمز آتشین نماد فراری بوده و هر جا سخنی از اسب زیبای مودنا شده، سرخی این اسب بادپا خون همه عاشقان خودرو را به جوش‌وخروش انداخته. حالا در سال ۲۰۱۵ و در روزهایی که زمزمه فروش فراری به گوش می‌رسد، همه بی‌صبرانه منتظرند تا یکی از سرکش‌ترین محصولات چند سال اخیر فراری را ببینند و دست‌پخت تازه مهندسان فراری را اگرچه با خواندن یک مقاله بچشند. در پروژه ۴۸۸، فراری با اصلاحات بسیاری که بر روی ۴۵۸ ایتالیا انجام داده، خودرویی بی‌مرگ ساخته. خودرویی که همچون تندباد، در علفزار می‌پیچد و همه را به وحشت می‌اندازد.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

فراری ۴۸۸ GTB چگونه موجودی است؟
۴۸۸ GTB ما را به یاد ۴۵۸ می‌اندازد، با همان استایل و مزه تند و آتشین. ۴۵۸ ایتالیا از همان آغاز خودروی کم‌نظیری بود و حتی پس از ۵ سال جزو بهترین‌های بازار است، خودرویی که از بدو تولد صدرنشین گروهی بود که از لامبورگینی تا پورشه را در جمع خود داشت. حال با این تفاسیر کار ۴۸۸GTB به نظر دشوار می‌رسد. مدلی که آمده تا خاطره خوش ۴۵۸ را زنده کند. این مدل بجای استفاده از موتور v8 و بزرگی که روی ۴۵۸ سوار بود و تا ۹۰۰۰ دور در دقیقه دوران می‌یافت از موتوری کوچک‌تر و دو توربو منتهی بازهم به‌صورت v8 بهره می‌گیرد که نشان می‌دهد فراری پس از مدل کالیفرنیا، در دومین تلاش برای استفاده از موتورهای توربو بر کاهش وزن موتور، کاهش co2 تولیدی، قدرت و گشتاور بیشتر و مصرف سوخت کمتر تأکید ویژه‌ای دارد. نباید فراموش کرد که موتور ۴۵۸ ایتالیا پرحجم بود و کمی پرمصرف. با حجم دقیق ۴۴۹۷ سی‌سی که قدرتی بالغ‌بر ۵۶۲ اسب‌بخار و تورک ۵۴۰ نیوتن متر را در دور موتور ۶۰۰۰ تولید می‌کرد و وزنی حدود ۲۷۵ کیلوگرم و در هر ۱۰۰ کیلومتر بیش از ۱۰ لیتر بنزین می‌سوزاند. این آمار اما دیگر قدیمی شده و استانداردهای زیست‌محیطی سخت‌گیرانه‌تر از قبل پیگیری می‌شود.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

دراین‌باره کارادو لوتی مدیر بخش توسعه موتورهای فراری، استانداردهای زیست‌محیطی را یک فرصت می‌داند و می‌گوید فراری از کاربرد تکنولوژی‌های جدید و چالش‌های نو نمی‌ترسد. منظور او از چالش استانداردهای سخت‌گیرانه زیست‌محیطی مبنی بر استفاده از توربوشارژ و حجم کمتر موتور است. ۴۸۸ GTB آشکارا از موتور کوچک‌تری استفاده می‌کند. موتوری با حجم دقیق ۳۹۰۲ سی‌سی که ۶۶۱ اسب‌بخار در دور ۸۰۰۰ و ۷۶۱ نیوتن متر گشتاور در دور ۳۹۰۰ که نشان از جهش و پیشرفت ۴۸۸ نسبت به ۴۵۸ دارد. موتور ۱۵ کیلوگرم سبک‌تر شده است و مصرف بنزین نیز به حدود ۹.۵ لیتر رسیده است. هر سیلندر دقیقاً ۴۸۸ سی‌سی حجم دارد، موردی که بسیار حائز اهمیت است و بازگشت فراری به سنت‌های خود را یادآور می‌شود، ازاین‌رو بازآفرینی این عدد در حجم هر سیلندر، ادای دینی است به مهندسان فراری در عصر انزوی کبیر و همین باعث شده تا نام ۴۸۸ در تلاقی با شاهکار مهندسی فراری بر پیشانی این اسب زیبا قرار گیرد.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

خودرو به‌طورکلی ۴۳ کیلوگرم کاهش سبک شده و به وزن ۱۴۴۵ کیلوگرم رسیده است. این شاهکار مهندسی فراری است که باوجود کاهش ۱۰۰۰ دور در دقیقه برای دستیابی به بالاترین قدرت، موتور ۴۸۸GTB توان بیشتری نسبت به ۴۵۸ داشته و کل گشتاور را در دنده هفتم و دور اندک ۳۰۰۰ در اختیار راننده قرار می‌دهد. اما این اتفاق چگونه افتاده است؟ خب مشخص است. به مدد طراحی و مهندسی عالی فراری. فراری با تغییراتی گسترده از قبیل تعویض پیستون‌ها، میل‌لنگ و سرسیلندر موتور با نمونه جدید که دیوارهای نازک‌تری دارند توانسته در همراهی با کانال‌های خنک‌کننده بزرگ‌تر، بهینگی را در معنای دقیق کلمه اجرا کند. توربوهای IHI جدیدی که فراری در این مدل به‌کاربرده باعث شده تا سطح عملکرد موتور به‌مراتب بهتر شود. این نوآوری در همراهی با کمپرسور خودرو و آلیاژ سبک‌وزن تیتانیوم و آلومینیوم به‌کاررفته در موتور باعث شده تا ۵۰% نسبت به گذشته اینرسی توربین‌ها کاهش یابد و این یعنی عملکرد بهتر و قدرت بیشتر.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

طراحی فراری ۴۸۸ GTB چگونه است؟
لودویگ فون میزس اقتصاددان برجسته و پدر مکتب اتریش زمانی گفت: خداوند در جزئیات است. او از معماری بی‌نظیری یاد کرد که در نظام خلقت و بعضاً در ساخته‌های دست بشر دیده می‌شود، حال پر بیراه نیست اگر ۴۸۸ GTB را در ردیف چنین آثاری با معماری کم‌نظیر قرار دهیم. باید بپذیریم که این سخنان در مورد ۴۸۸ GTB صدق می‌کند. خودرویی زیبا و اغواگر که در طراحی آن به‌شدت به جزئیات پرداخته شده است. در طراحی این مدل برجستگی و فرورفتگی‌های بسیاری که در کناره‌ها و عقب و جلو دیده می‌شود اما خطوط به‌هیچ‌عنوان سردرگم و مأیوس‌کننده نیست و طراح برجسته آن فلاویو مانزونی حجمی یکپارچه از زبان طراحی فراری را روبروی شما قرار می‌دهد. ۴۸۸ GTB با این طراحی زیبا به‌سان یک اسب بادپا در علفزار می‌پیچد و می‌تازد و در نمایی باز در طبیعت همه را مسحور خود می‌کند. چراغ‌هایی کشیده در امتداد بدنه با خمی زیبا و مملو از لامپ‌های کوچک LED که در کنار دریچه‌های ورودی هوای سپر، تصویری از افعی شاخ‌دار در حال بلعیدن را به بیننده یادآوری می‌کند.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

به کناره‌ها می‌رویم و بر سطح بدنه دست می‌کشیم. جواهری صیقل‌خورده و زیبا کنار ماست. دستگیره درب در بهترین جای ممکن قرارگرفته است، جایی در میانه یک فرورفتگی زیبا که هوا را به موتور چهار لیتری خودرو می‌رساند. با یک نوک انگشت درب باز می‌شود و وارد اتاق شویم. کابین پوشیده از چرم و فیبرکربن است و صندلی‌ها شما را دربر می‌گیرند. صندلی‌ها در حواشی و برخی نقاط با رنگ سرخی تزیین شده‌اند و زیبایی دوچندانی به کابین داده‌اند. با لمس فرمان نمی‌توان چیزی جز احساس کیفیت گفت. از کابین خارج می‌شویم.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

بیرون از خودرو دوباره همه‌چیز را برانداز می‌کنیم. چه از بیرون به سطوح خمیده و زوایای تیز و براق و جذاب ۴۸۸ نگاه کنیم و چه از درون فرقی نمی‌کند. یک‌چیز به ذهن ما خطور می‌کند و آن‌هم روح کلی ۴۵۸است که در ۴۸۸ GTB کاملاً متبلور است. بااین‌حال این مورد نمی‌تواند استقلال شخصیت ۴۸۸ GTB را رد کند. فراری خود می‌گوید ۸۵% ۴۸۸ GTB جدید است و این یعنی یک ساختار کاملاً تازه. مدل جدید در عین شباهت‌های آشکار به لافراری و ۴۵۸ خودرویی منحصربه‌فرد و خواستنی است. دو ورودی هوای کناره بدنه که ۴۰ میلی‌متر از دریچه‌های نسل ۴۵۸ بزرگ‌تر طراحی شده‌اند به‌خوبی با اشتهای موتور توربوی فراری برای بلعیدن هوای اطراف همخوانی دارند و البته ظاهر خشنی نیز به ۴۸۸ GTBبخشیده‌اند. طراحی آئرودینامیک ۴۸۸ GTB هم به نسبت مدل ۴۵۸ بهبود یافته و با طراحی بدنه، سپر و دیفیوزرهای بهتر، در سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت نیروی چسبندگی برابر با ۳۲۵ کیلوگرم تولید می‌کند که یک موفقیت ارزنده است.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

جعبه‌دنده انتخاب شده برای ۴۸۸ GTB یک مدل ۷ سرعته دوکلاچه است که پیش از این در ۴۵۸ ایتالیا هم مورد استفاده قرار گرفته است، با این تفسیر که ۳۰ درصد سرعت تعویض بالاتری دارد و حتی از مدل ۴۵۸ اسپشیاله هم سریع‌تر است و این نشان از توجه ویژه فراری به ۴۸۸ GTB دارد. ترمزهای سرامیکی استفاده‌شده در این ابرخودرو همان ترمزهای لافراری است و سیستم تعلیق نیز با دمپرهای بهتری نسبت به مدل اسپشیاله ۴۵۸ ارتقا یافته است. سیستم تعلیقی که با استفاده از داده‌های برگرفته از سطح جاده و کامپیوتری که این داده‌ها را کنترل می‌کند نسبت به سایر سیستم‌ها از استحکام و قدرت جذب ضربات بهتری برخوردار است. در کل سیستم تعلیق شباهت آشکاری به سیستم تعلیق ۴۵۸ دارد و تنها تغییرات اندکی در بخش اتصالات نگه‌دارنده اتفاق افتاده است. کابین خودرو نیز همین‌گونه است و کمتر تغییر نموده و شباهت آشکاری به مدل ۴۵۸ دارد. البته دکمه‌های سیستم سرگرمی به کنسول افزوده شده و دکمه‌های بدریخت و پلاستیکی مدل ایتالیا که نشان از محصولات فیات داشت جای خود را به تزئینات گران‌قیمت داده است و همه این‌ها در کنار هم شکوه فراری را تداعی می‌کند.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

آزمایش رانندگی:
دوست دارید خبرهای خوب بشنوید یا خبرهای بد؟ خبر خوب زیاد است. ۴۸۸ هنوز هم خودرویی اصیل از فراری و محصولی درخشان از مودنا است، با موتوری سرحال و البته سیستم توربویی که به‌مراتب از کالیفرنیا عملکرد بهتری دارد. صدای موتور عالی است و با سرعت شگفت‌آوری می‌توان دنده‌ها را یکی پس از دیگری تعویض کرد و این دو شما را تشویق می‌کنند تا پیوسته بر سرعت خودرو بیفزایید. با راندن ۴۸۸GTB درمی‌یابید که موتور توربو زمین تا آسمان با کالیفرنیا تفاوت دارد و فقط زور زدن و فریاد توخالی نیست. ۴۸۸ GTB واقعاً یک شاهکار تمام‌عیار است. این مدل حتی در مقایسه با ۴۵۸ هم برتری‌هایی دارد. البته در عملکردهای بالا گاهی احساس می‌شود که با تأخیر یا کندی دریچه‌های گاز روبرویم اما ۴۸۸ GTB خیلی نگران این تأخیر نیست چون جعبه‌دنده بسیار سریع و فرمان فوق‌العاده‌ای دارد. همچنین سیستم تعلیق و فرمان خودرو به‌راحتی به شما امکان کنترل و عبور از سخت‌ترین پیچ‌ها و مسیرها را می‌دهد که نکته بسیار مهمی است. خودرو با شما وارد تعامل می‌شود و در لذتی که از رانندگی می‌برید شما را همراهی می‌کند.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB

توربو گرچه مانند همیشه با تأخیر وارد مدار می‌شود اما این تأخیر در فراری ۴۸۸ GTB به حداقل رسیده است. این فراری می‌تواند به‌راحتی در ۳ ثانیه به مرز سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت برسد و با اعتمادبه‌نفس کامل در مسیرهای جاده‌ای و مسابقه می‌تازد و به نهایت تندی ۳۳۳ کیلومتر بر ساعت برسد. درون پیست حتی باوجود مسیر ناهمواری که در برخی قسمت‌ها وجود داشت عملکرد شاسی کم‌نظیر است و اگر پشت فرمان آن قرار گیرید به شما اطمینان کاملی از تحت کنترل بودن شرایط می‌دهد. این احساسی است که تنها در معبد پادشاهان و در میان خدایان این عرصه وجود دارد. احساسی که مملو است از غرور، هیجان و لذت. احساسی که شما را از پرداخت ۲۵۰ هزار دلار پشیمان نمی‌کند

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  تبلیغات


  آمار سایت
 • کل مطالب : 480
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 6
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 76
 • بازدید امروز : 34
 • باردید دیروز : 193
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 227
 • بازدید ماه : 1,970
 • بازدید سال : 10,499
 • بازدید کلی : 872,508